WISECO Piston Kit 95.00 mm 13.5:1 CR KTM/Husky/GasGas 450cc | 40278M09500
SKU: 40278M09500
Product Details
  • Type Piston Kit
  • Vendor Wiseco
  • SKU 40278M09500
  • UPC 193564442932
  • Shipping Weight 1.0 lb
Engineered, forged, and machined in the USA in Mentor, OH
Designed and built for each specific 4-stroke powersports engine
Improved tensile strength of forged material optimizes strength and service life
Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
Includes high-quality piston rings, wrist pin(s), and circlips
Product Series
4 Stroke Forged Series
Included Components
Ring Set #9500ZV, Wrist Pin #S682C, CirClip #CW19
Bore Diameter
95.00 MM
Piston Diameter
94.95 MM